Film o formacji artystycznej TOTART w kinach studyjnych już od 21 listopada

W latach dziewięćdziesiątych, moich latach szkolnych, formacja TOTART była dla wielu, w tym także dla mnie, możliwością obcowania ze sztuką, poezją. Dodać trzeba, że ze sztuką i poezją, która była w opozycji nie tylko do tego, w czym żyliśmy przez kilkanaście wcześniejszych lat, ale również w opozycji do wielkich, których nie akceptowaliśmy: Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i innych uwielbianych przez miliony. TOTART to był nasz ART. Informacja prasowa pozyskana ze strony UG, bezwzględnie należało ją udostępnić na tabako. Idziecie? Ja raczej tak.

Film o formacji artystycznej TOTART w kinach studyjnych już od 21 listopada

Pełnometrażowy film dokumentalny o formacji artystycznej TOTART, którą na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku tworzyli ówcześni studenci Uniwersytetu Gdańskiego, pojawi się w kinach studyjnych w Trójmieście 21 listopada br. Z TOTARTu wywodzą się takie tuzy naszej kontr- i pop-kultury jak Tymon Tymański, Paweł Konjo Konnak, Dariusz Brzóska Brzóskiewicz czy Paweł Paulus Mazur. Wcześniej „TOTART czyli odzyskiwanie rozumu”, bo taki jest pełny tytuł filmu, został prapremierowo zaprezentowany na Warszawskim Festiwalu Filmowym (10-19.10.2014) w międzynarodowym konkursie dokumentalnym.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=etZy5fP1niU?rel=0]
Dokument jest, bogatą w archiwalne materiały fotograficzne i wideo, opowieścią o legendarnej, gdańskiej grupie artystycznej, która swoimi obrazoburczo–prześmiewczymi wystąpieniami rozsadzała ponurą, PRL-owską rzeczywistość lat 80. Co z totartowych ideałów udało się uratować w skomercjalizowanej rzeczywistości po roku 1989? I co się właściwie stało z duchowym przywódcą i ideologiem TOTARTu – Zbigniewem Sajnógiem, który na początku lat 90. niespodziewanie odciął się od swojego dawnego środowiska i zniknął? Film jest śledztwem w poszukiwaniu tego wielkiego nieobecnego, zaginionego lidera TOTARTu.
W szerszym ujęciu „TOTART czyli odzyskiwanie rozumu” to historia pewnej generacji, której młodość przypadła na schyłek PRL-u, a czas wchodzenia w dorosłość naznaczony został przez burzliwy okres transformacji ustrojowych i mentalnych wczesnych lat 90.
W ścieżce dźwiękowej filmu znalazły się archiwalne i współczesne nagrania przedstawicieli trójmiejskiej awangardy, m.in. Szelestu Spadających Papierków i Pancernych Rowerów – jednego z najbardziej niedocenionych zespołów sceny alternatywnej lat 80.
Koproducentem filmu jest Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Kilka scen zrealizowano na terenie uczelni.
Film wyreżyserował Bartosz Paduch. Producentem i dystrybutorem kinowym filmu jest firma DAREK DIKTI Biuro pomysłów z Gdyni.

Leave a Reply

Your email address will not be published.