Blogerzy rysują podróże Witkacego

Od dwóch miesięcy można śledzić przebieg wyprawy ?Szukając Witkacego?. Dwoje blogerów wyruszyło szlakiem miejsc ważnych dla artysty i jego sztuki. Całość relacjonują bardzo multimedialnie w mediach społecznościowych. Teraz twórcy idą krok dalej – wykorzystują komiks, aby zilustrować wybrane szczegóły podróży Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1914 roku.

\”Szukając Witkacego ? od Słupska po Sri Lankę, od Upadku do Bzika? to ? w założeniu autorów ? z jednej strony wyprawa stricte geograficzna. Odwiedząją miejsca, w których Witkacy był i którymi się inspirował. Z drugiej strony ? wybiorą się w głąb jego twórczości i spróbują dociec, jaki wpływ wywarły na nim te doświadczenia. Poza tym chcą odtworzyć rok 1914 w taki sposób, aby czytelnicy mogli poznać miejsca, krajobrazy, zdarzenia, które widział Witkacy i dzięki nim – wczuć się w rolę podróżnika czy turysty z początku XX wieku.

– Docieramy do miejsc, w których Witkiewicz był, widzimy je teraz, patrzymy na zdjęcia z 1914 roku. Sceny same powstają w naszych głowach – nic, tylko je zilustrować – mówi Jakub Górnicki, współtwórca. Od pomysłu do realizacji nie było daleko. Już teraz można oglądać pięć scen z podróży malarza do tropików, a do końca cyklu powstanie jeszcze ponad piętnaście. Powstały rysunki przedstawiające Witkacego rozpoczynającego podróż, na zakupach w Londynie, wsiadającego na okręt w Tulonie czy zwiedzającego targ w egipskim Port Said czy płynącego na Morzu Czerwonym.

– Dążymy do tego, aby na konieć powstała prawdziwa multimedialna opowieść – mówi Ania Górnicka – wideo i zdjęcia to jedno, ale bardzo chcemy, aby ludzie dołączali do tej wyprawy i pokazali, jak oni interpretują tamte wydarzenia.

Blogerzy zachęcają innych do tworzenia swoich rysunków, ilustracji i komiksów – Witkacy to w końcu wielość interpretacji. Zainteresowane osoby mogą znaleźć materiały na blogu podrozniccy.com, same sobie wyobrazić, jak wyglądała podróż Witkacego i … narysować to.

Inicjatywa rozpoczęła się na początku marca i potrwa do października. W tym czasie podróżnicy odwiedzą m.in. Sri Lankę, Australię, Zakopane, Słupsk, Kraków, Odessę oraz Sankt Petersburg.

Wydarzeniu patronują m.in. National Geographic Traveler, TVP Kultura, RMF Classic, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Pomorza Środkowego, Mediafun, LubimyCzytać.pl, GoPlanet.pl, Klub Podróżników Trzy Żywioły, Klub Podróżników ?Śródziemie?, Dziennik Internautów, Dziennik Turystyczny oraz Travelbit.

 Z wynikami podróży śladami Witkacego można zapoznać się na www.podrozniccy.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.