Człowiek się rozwija

Czas się pochwalić. Pojawiło się parę artykułów mojego autorstwa w serwisie e-biznes.pl. Piszę przede wszystkim o globalnych zagadnieniach związanych z internetem i nowymi technologiami. Mam nadzieję, że od czasu do czasu odwiedzicie mnie na e-biznes.pl i zostawicie jakieś konstruktywne komentarze we wpisach;). A dziś próbka moich pisarskich możliwości na blogu. Tekst traktuje o iBookstore i jego wpływie na to co ma być czytane a co nie.

iBookstore nie sprzeda e-booka z powodu linków do Amazona

Seth Godin, popularny amerykański pisarz, zgłosił swoją najnowszą książkę w wersji elektronicznej do iBookstore. Treść książki nie jest kontrowersyjna lub obsceniczna. Otrzymał jednak odpowiedź odmowną. Dlaczego?

Przyzwyczailiśmy się do sytuacji gdy AppStore z różnych względów ogranicza dostępność produktów na swojej witrynie. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż związane jest to przede wszystkim z próbą ograniczenia wpływu konkurencji i zagrożenie dla użytkowników. Ostatnio jednak doszło do dość kontrowersyjnej decyzji w innym sklepie spod znaku jabłka.

W iBookstore nie dopuszczono do sprzedaży e-booka ?Stop Stealing Dreams? Setha Godina. Powodem odrzucenia publikacji poczytnego pisarza było umieszczenie w e-booku linków odsyłających do papierowych wersji książek Godina. Linki te przenosiły zainteresowanego czytelnika do księgarni konkurencyjnego Amazona.

Ktoś może powiedzieć, że sytuacja jest całkiem poprawna z punktu widzenia firmy Apple. Problemem jest jednak to w jakim celu owe linki zostały umieszczone w e-booku. Nie mają one na celu promować publikacji w konkurencyjnych sklepach, są tylko i wyłącznie podlinkowaną bibliografią w książce. Dodatkowo odsyłają do papierowych wersji więc zachodzi sytuacja, w której książki nie są i prawdopodobnie nie będą dostępne w iBookstore. Sprawę można więc wiązać bezpośrednio tylko i wyłącznie z odesłaniem do Amazona.

Sam Godin na swoim blogu jasno informuje o tym, że w odpowiedzi poinformowano go o powodzie odrzucenia publikacji: ?zbyt dużo linków do Amazona?. Seth Godin zastanawia się również nad tym, gdzie istnieje granica w takim postępowaniu: czy o dostępie do danej książki mają kierować uzasadnienia biznesowe, gust estetyczny, czy zainteresowanie czytelników?

link do oryginału: http://e-biznes.pl/2012/03/ibookstore-nie-sprzeda-e-booka-z-powodu-linkow-do-amazona/

Tak więc premiera się odbyła i mam nadzieję, że się spodobało. Co jakiś czas będę umieszczał na blogu ciekawsze wpisy, które pierwotnie zostały opublikowane na e-biznes.pl. Jeśli będziecie chcieli śledzić na bieżąco moje poczynania to zachęcam do kliknięcia w baner z logo e-biznes w menu po prawej stronie;).

Leave a Reply

Your email address will not be published.